A tempó a futás sebessége, amelyet általában per perc (például per perc/milla vagy per perc/kilométer) mérnek. A tempó azt mutatja meg, hogy egy futó milyen gyorsan mozog adott távolságon belül. A tempó az egyik legfontosabb tényező a futásban, mivel befolyásolja a futás intenzitását és a futó teljesítményét.
A futók általában a tempójukat a futás elején és közben is figyelik, hogy megfelelően állítsák be az irányt, a sebességet és a terhelést. A tempó mérésehez használható futóóra, mobiltelefonos alkalmazás vagy más elektronikus eszköz, amely lehetővé teszi a futás során megtett távolság és az eltelt idő mérését.
A futók általában személyre szabják a tempójukat, azaz az egyéni erősségeik és céljaik alapján állítják be. A futók az átlagos tempójukat általában per perc/kilométer (vagy per perc/milla) alapján határozzák meg. Például egy 10 kilométeres futás átlagos tempója 5 perc/kilométer, vagy egy 5 mérföldes futás átlagos tempója 8 perc/milla lehet.
A futók általában a tempójukat javítják, hogy jobb eredményeket érjenek el, és könnyebben teljesítsék a távokat. A tempó javítása érdekében a futók edzenek és figyelnek az alapvető technikai elemekre, például a láb- és karhullámokra, a lélegzésre és a testtartásra.
A tempó javítása a futók számára nagyon fontos, mivel lehetővé teszi számukra, hogy nagyobb távokat fussanak gyorsabban, jobb teljesítményt érjenek el, és kevesebb sérülést szenvedjenek. A tempó javítása azonban nem mindig egyszerű, és a futóknak általában hosszú távú terveket kell kidolgozniuk annak érdekében, hogy javítsák tempójukat.

Az első lépés a tempó javítása érdekében a futók számára az alapozó edzések elvégzése. Az alapozó edzések segítenek az állóképesség javításában és a test felkészítésében a keményebb edzésekhez. Az alapozó edzések általában könnyű futások, amelyeket alacsonyabb tempóban kell végezni, de hosszabb időtartamra.
A következő lépés az, hogy a futók intervalledzéseket végeznek, amelyek magukban foglalják a nagyobb intenzitású futást, amelyet az alacsonyabb intenzitású pihenő szakaszok váltanak fel. Az intervallumok javítják a futók sebességét, állóképességét és erőnlétét.
A futók számára fontos, hogy figyeljenek az alapvető technikai elemekre is, például a láb- és karhullámokra, a lélegzésre és a testtartásra, amelyek javítják a futók hatékonyságát és teljesítményét.
Végül, a futók számára az életmódváltozások is segíthetnek a tempó javításában. Például az egészséges étkezés, az alvás és a megfelelő pihenés, valamint az aktív életmód segíthet a futók számára abban, hogy jobb teljesítményt nyújtsanak a futásban.